ako premerať ohrievacie teleso na práčke

Ako premerať ohrievacie teleso práčky

Nezohrieva práčka vodu? Ako zistiť, či je zlé ohrievacie teleso?

Hoci prvý krok, keď práčka prestane zohrievať vodu, je výmena špirály, nie vždy je tento krok správny.

Prehľad možných závad:

  • vadné ohrievacie teleso
  • vadný teplotný snímač
  • poškodené napájanie ohrevu
  • chybná riadiaca jednotka – programátor

Výmenu ohrievacieho telesa na práčke odporúčam vykonať až po predchádzajúcom premeraní tohto telesa, aby sme sa vyhli ďalšiemu zbytočnému zisťovaniu závad a výmene dielu, ktorý je dobrý. Ak sa nám zdá, že práčka nezohrieva vodu, nemusí byť príčinou prepálená špirála. Funkčnosť ohrevu na práčke vykonáme nasledujúcimi krokmi:

Čo budeme potrebovať:

multimeter (digitálny alebo analógový) alebo ohmeter

ako premerať špirálu práčky multimetrom

skrutkovač alebo náradie na uvoľnenie krytu

Vypnite práčku!

Bezpečnosť pri práci by mala byť prvoradá. Pred začatím opravy sa uistite, že práčka je vypnutá a prívodný kábel odpojený zo siete, pretože nové práčky sú pod napätím aj po vypnutí hlavného spínača on/off.

Aká je chyba, ak práčka nedokončí prací cyklus?

Častým príznakom prepáleného ohrievacieho telesa je, že práčka nedokončí prací cyklus. Spôsobí to, že práčka perie až kým nedosiahne navolenú teplotu. Samozrejme ak je vadná špirála, voda sa nikdy nezohreje. Ďalšia možnosť je, že elektronika vypíše chybové hlásenie vadného ohrievacieho telesa (Whirlpool – F08, F12, Ariston, Indesit – F05 atď.). Je možné, že počas prania topné teleso vyhodí poistky.

  • vadné ohrievacie teleso

Aby sme sa dostali ku špirále, na väčšine spredu plnených práčok budeme potrebovať otvoriť zadnú stenu, vtedy stačí odobrať zadný plech. Niektoré modely majú však teleso spredu (LG, Samsung, Whirlpool, Bosch). Tam je prístup trochu zložitejší, často musíme odobrať vrchnú dosku, uvoľniť prednú manžetu na dverách a zámok dverí. Predný plech drží na skrutkách úplne dole a niekedy aj pod predným ovládacím panelom. Pri zvrchu plnených práčkach je dobré vedieť, na ktorej strane je ohrev umiestnený. Najčastejšie je to pravá strana práčky. Plech sa vysúva smerom dozadu (Electrolux, Zanussi, Whirlpool) alebo len do strany (Ariston, Indesit).

Teleso sa nachádza pod bubnom. Začneme odpojením káblov od svoriek telesa. Multimeter nastavíme na najnižšie hodnoty merania odporu a premeráme odpor špirály na svorkách. Funkčné teleso má hodnotu odporu medzi 22 – 41 ohmov. Ak nenameráme odpor, je zrejmé, že je teleso prepálené, tu pomôže len výmena.

ako premerať ohrievacie teleso na práčke

Jednou z príčin poruchy ohrevu môže byť aj zvod na telese. Multimeter nastavíme na meranie najvyšších hodnôt odporu. Svorky multimetra dáme na jeden z napájacích svoriek špirály a na kostru – uzemnenie. Nemali by sme namerať žiadny odpor ani v megaohmoch. Akonáhle nám ukáže multimeter menej ako 2 megaohm, je ohrievacie teleso vadné a treba ho vymeniť.

meranie izolačného odporu špirály na práčke
  • vadný teplotný snímač

Teplotný snímač sa nachádza buď vedľa topného telesa alebo je priamo zasunutý do neho. Odpojíme napájací kábel a multimeter nastavíme na vyššiu hodnotu merania odporu. Svorky multimetra umiestnime na kontakty snímača a zmeráme odpor, mal by mať od 20 do 50 kohmov. Funkčnosť môžeme overiť aj tak, že snímač vezmeme do ruky. Ohrievaním odpor snímača pomaly klesá.

  • poškodené napájanie ohrevu

Ak sme premerali odpor telesa aj teplotného snímača a vyzerajú byť bezchybné, skontolujeme všetky káble, ktoré vedú od elektroniky, či nie sú poškodené alebo odpojené.

  • chybná riadiaca jednotka – programátor

Akonáhle sme ani doteraz nenašli chybu, poškodená bude pravdepodobne riadiaca jednotka

Pri tejto chybe sa dá opraviť, cena opravy vychádza od 20 do 30 €, stačí ma kontaktovať.

5 tipov, ako neurobiť chybu pri výmene špirály v práčke.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Nákupný košík
Návrat hore