Akú práčku kúpiť

Akú práčku kúpiť

Dostal som dnes takúto otázku:

Dobrý deň, potreboval by som poradiť s výberom pračky – tak aby mala rozoberateľný bubon, aby som mohol u Vás objednať náhradné diely, ktoré by sa prípadne opotrebovali. Pýtam sa preto, lebo som mal Whirlpoolku a tam bol vonkajší bubon z plastu zlisovaný nerozoberateľne dohromady, čiže výmena topného telesa, gufera a ložísk neprichádzala do úvahy. Rád by som sa takýmto obchodným taktikám výrobcov vyhol. Viete mi poradiť rozoberateľnú a opraviteľnú práčku? Ďakujem.

Dobrý deň, máte pravdu, výrobcovia sa snažia opravu nových práčok čo najviac skomplikovať, pretože je to pre nich výhodnejšie, predaj novej práčky je väčším ziskom ako predaj náhradného dielu. A vašu voľbu kúpiť práčku, kde sa dajú vymeniť ložiská chápem, pretože toto je veľký problém, ak na zváranej nádrži krátko po konci záruky ložiská odídu, oprava je náročná a taká drahá, že pri lacnejších modeloch je výhodnejšie kúpiť novú. A nie je to ojedinelý prípad.

Niektorí výrobcovia náhradné diely zámerne predražujú, aby bolo pre zákazníka výhodnejšie kúpiť nový spotrebič. Napríklad cena obyčajného plechu na dvierka práčky Whirlpool, ktorý často začne hrdzavieť po skončení záruky, sa pri niektorých modeloch vyšplhala ku 70 eurám, a to nie je jediný diel, ktorý má takúto prehnanú cenu.

Po vyše 20-ročných skúsenostiach zo servisnej činnosti môžem odporučiť pár výrobcov. Napríklad počas niekoľkých rokov som sa stretol s minimálnym množstvom opráv pri práčkach Beko.

Hoci je nádrž nerozoberateľná, bolo veľmi málo prípadov, že ložiská odišli. To sa týka aj elektroniky, prakticky sa na práčkach Beko nemení. Samozrejme majú aj svoje slabiny, keď sa občas odtrhne držiak tlmiča, ktorý je súčaťou celej skrine práčky a oprava je tak zložitá, že je lepšie si kúpiť novú. Sú to však ojedinelé prípady, väčšina závad sa dá veľmi rýchlo vyriešiť samotnými používateľmi.

zváraná nádrž práčky

Ďalšou celkom spoľahlivou značkou je LG. Nové modely používajú direct drive motor, preto sa tam dajú ložiská aj vymeniť. Je to aj celkom potrebné, pár krát som ich už menil. Avšak na druhej strane podpora servisu zo strany LG po dlhoročných skúsenostiach trochu zadrháva.

motor práčky LG direct drive

Ako poslednú možnosť by som bral do úvahy značku Electrolux, predovšetkým zvrchu plnené práčky, tam sa ložiská menia pomerne jednoducho.


Ak však chcete mať záruku, že aj keď sa vám práčka pokazí, bude ju mať kto opraviť, zistite si u o opravárov vo vašom okolí, či opravujú aj značku, pre ktorú ste sa rozhodli. Pretože na niektoré veľmi známe značky budete mať problém nájsť servisáka. Začnite značkou Samsung a dajte vedieť, či sa podarí 🙂


PS: Úplne najlepšie však boli Tatramatky, síce sa často opravovali, ale dalo sa na nich opraviť hádam úplne všetko a často si to robili ľudia aj sami doma na kolene 🙂

práčka tatramat náhradné diely

Podrobnejšie recenzie nie sú vždy pravdivé, skôr ide pisateľom o platené odkazy, takže pravdu hľadajte skôr u skúsených opravárov práčok.

4 názory na “Akú práčku kúpiť”

  1. A ako je na tom znacka Whirlpool? Vie niekto dat svoje skusenosti?
    My prvu pracku Whirlpool (AWT 2084) mame doteraz a mozno je to aj 20 rokov! A bez opravy a problemov.
    Druhu Whirlpool (AWE 9729) sme mali 12 rokov a po 11tich odisiel programator (ten sa opravil za 30 EUR) a po 12 rokoch sa odtrhla priruba bubna na strane klinoveho remena, co sme uz neopravovali.
    Teraz sme kupili novu Whirlpool (TDLR 6230SS) tak som zvedavy kolko rokov vydrzi tato. 🙂

  2. My sme vyberali podla spomínaných kritérií – mame doma 3 deti- naša práčka je Orava WMO-810 a robí všetko čo má a nehučí ani keď sem tam dáme toho viac.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Nákupný košík
Návrat hore