Demontáž programátora práčky Whirlpool

Demontáž programátora práčky Whirlpool

Postup demontáže modulu riadiacej elektroniky (CUC) práčky Whirlpool AWO/D 43130

(Control panel AWO/D 43130)

5/5

Rovnaký postup je pri takmer všetkých spredu plnených práčkach Whirlpool.

Náradie:

 • Kľúč maticový alebo nástrčkový č. 7
 • Kľúč “hviezdicový” Torx T20 – skrutkovač alebo predĺžený bit
 • Plochý skrutkovač šírka bitu cca 2-3mm pre pomoc pri uvoľňovaní západiek a konektorov

Postup demontáže programátora

 1. Vytiahneme sieťový prívod z práčky, uzavrieme prívod vody.
 2. ZOZADU:  Uvoľníme horné veko (panel) vyskrutkovaním 2 skrutiek na zadnej strane panelu (kľúč č.7), nadvihnutím zadnej hrany veka, posunutím smerom dopredu a následným odobratím.
 3. SPREDU: Vytiahneme a následne vyberieme (po stlačení vnútornej plastovej západky smerom dolu a potiahnutím dopredu) násypku (nádobku) na pracie prostriedky na ľavej strane čelného panelu.
 4. Pomocou torx skrutkovača uvoľníme 2 skrutky v horných rohoch predného panelu a dolných rohoch priestoru pre násypku.
 5. Na pravej vnútornej strane ovládacieho panelu uvoľníme prstom jemným (!!!) vyhnutím plastovú aretačnú západku a pravú stranu panelu ľahko vysunieme kúsok dopredu.
 6. Opatrne vysuňte aj ľavú stranu panela kúsok dopredu.
  Tým dôjde k uvoľneniu celého panelu a je možné ho opatrne naklopiť hornou hranou dopredu tak, aby spodná hrana ležala na kryte práčky (ako polička). V tejto polohe je vhodné napr. pomocou poplastovaného viazacieho drôtu panel na ľavej a pravej strane zaistiť proti uvoľneniu pre uľahčenie ďalšieho postupu demontáže!
  Blok riadiacej elektroniky (CUC) sa nachádza v plastovom module uprostred sklopeného panelu a zhora aj z pravej strany k nemu vedie zväzok vodičov rôznych farieb, zakončených konektormi.
 7. Opatrne odpojíme postupne všetky konektory. Konektory postupne uvoľníme (najskôr zhora a potom z ľavej strany plastového modulu.
  Každý konektor má trochu ohybnú poistnú západku (či 2 u dlhších konektorov !!!), ktorú musíme pri vyťahovaní konektora opatrne dostatočne ohnúť. Konektory vyťahujeme za ich puzdro a vyvarujeme sa ťahania za vodiče – môže dôjsť k poškodeniu kontaktu konektora. Zväzok vodičov s konektormi uvoľníme z dvoch držiakov zväzku a odchýlime na pravú stranu panelu.
 8. Modul riadiacej elektroniky uvoľníme ohnutím plastovej západky na prednej strane plastového modulu a túto stranu uvoľníme nadvihnutím z panela. Podobne uvoľníme zadnú stranu a môžeme celý modul vybrať.

Oprava programátora práčky Whirlpool

Oprava programátora je možná len v určitých prípadoch.

 1. Ak práčka počas prania zhasla a nesvieti žiadna kontrolná LED dióda, problém bude v samotnom napájaní programátora, toto vieme opraviť (cena 34 €, záruka na opravu 1 rok)
 2. Ak práčka vypisuje chybu F08 a ohrievacie teleso je už vymenené, prípadne odborne skontrolované aj proti izolačnému odporu, dá sa táto závada odstrániť, oprava stojí približne 25 €.

Postup montáže programátora

Opätovná montáž opraveného či nového programátora je už vcelku jednoduchá, keďže už vieme, kde čo ide.

 1. Gombík programátora pootočíme do polohy “0”.
 2. Modul zacvakneme naspäť do ovládacieho panela, najskôr oska gombíka, potom už len do plastových zarážok. Dotiahneme 2 skrutky.
 3. Napojíme káble, dávame pozor na správne umiestnenie. Každá koncovka kábla má výstupky. Ich počet a umiestnenie určuje, kam sa zasunie.
 4. Ovládací panel založíme, plastové západky na ňom zacvaknú a môžeme dotiahnuť skrutky.
 5. Zostáva zasunúť násypku a horný kryt.
 6. Prívodnú hadicu doťahujeme s citom, po pustení vody odskúšame, či nekvapká.
 7. Zapojíme prívodný kábel a môžeme práčku spustiť na ľubovoľnom programe. Ak začne napúšťať vodu, znamená to, že celkový stav elektroniky je v poriadku.
 8. V prípade, že nám práčka signalizuje nejakú chybu, ktorú predtým neukazovala, znamená to, že niektorý kábel je pripojený chybne alebo nie je nasunutý poriadne. V tom prípade to treba opätovne skontrolovať, prípadne ponapájať ešte raz a dôkladne.

6 názorov na “Demontáž programátora práčky Whirlpool”

 1. Dobrý deň, po otočení programátora vyhodilo istič. Po opätovnom zapnutí svieti kontrolka servis. Pračka whirlpool wtls 60812 zen. Neviete mi poradiť možné príčiny?

 2. Dobrý deň, na práčke Whirlpool FWSF 61053 W (pá 5 rokov) sa rozsvietil skrutkovač a prestala pracovať nedá sa už ani zapnúť.

 3. Pracka doprala, rozsvietila sa posledná led a dvierka išli otvorit, lenže pri ďalšom zapnutí prania pootočením programátora svieti zase ta posledná led, nejde nastavenie programu, prosím poraďte, kde je chyba, dakujem

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Nákupný košík
Návrat hore