Práčka hučí pri žmýkaní

Práčka hučí pri žmýkaní

Hučí vám práčka pri žmýkaní? Alebo sa len postupne stáva hlučnou? Žmýka už poriadne nahlas? Zbystrite pozornosť a ušetrite peniaze nie len pri oprave. Niekedy je to aj dôvod pre kúpu novej práčky.

Hučanie práčky pri žmýkaní môže byť spôsobené viacerými príčinami.

Možné dôvody hlučnosti práčky

Dôvodom hlučnosti môže byť vypúšťacie čerpadlo

To sa prejavuje už skôr, ako práčka začne žmýkať prádlo. Vo chvíli, keď práčka spustí vypúšťanie vody, začne sa točiť vypúšťacie čerpadlo. Bežným javom je, že sa do neho dostane cudzí predmet, napr. minca, gombík alebo sponka. Drobné veci dokážu prejsť aj cez filter. Odporúčam skontrolovať filter a pozrieť sa aj do samotného telesa čerpadla, či sa tam nenachádza niečo, čo tam nepatrí.

Už aj po troch rokoch je celkom možné, že je ložisko v čerpadle už vybehané, vrtuľka je voľná a spôsobuje nepríjemný zvuk pri vypúšťaní. Vtedy pomôže len výmena, čerpadlá nájdete tu.

Hlučné alebo zničené ložiská práčky

Častou príčinou hlučnosti práčky sú poškodené ložiská. Čím sú otáčky práčky vyššie, tým väčší hluk práčka vydáva. Spočiatku je to len postupné zvyšovanie hlučnosti, neskôr sa to už prejaví dosť rýchlo a práčka hučí ako štartujúce lietadlo.

Čím skôr prídeme na závadu ložísk, tým ľahšia a aj lacnejšia bude ich výmena. Ak necháme práčku hučať dlhšie, už po niekoľkých praniach ložiská zhrdzavejú a ich výmena bude problematická.

Pri zhora plnených práčkach si často s výmenou poradí šikovný majster. Na youtube je už mnoho návodov, ako si pomôcť. Výhodné ceny ložísk a ložiskových domčekov nájdete aj u nás.

Zpredu plnené práčky sú na výmenu ložísk trochu ťažšie stavané, väčšinou je potrebné celú práčku rozobrať. Tu si možno uvedomíte správny výber práčky, pretože takmer všetci výrobcovia začali plastové pracie vane zvárať a vymeniť ložiská v domácich podmienkach je takmer nemožné. Robia to len špecializované servisy, napríklad ostravská firma.

Poškodené tlmiče práčky

Ďalšou z príčin hlučnosti môžu byť poškodené alebo vybehané tlmiče na práčke. To sa prejavuje hlavne klepaním. Pri nerovnomerne zaťaženom bubne práčka dokonca začne skákať na podlahe. Je to spôsobené tým, že tlmiče nárazov už nefungujú a celá váha sa prenáša buď na kostru práčky alebo je pracia nádrž úplne voľná a začne búchať o stenu práčky.

V tomto prípade nie je čo riešiť, výmena tlmičov nie je nejak cenovo náročná oprava a zvládne ju väčšinou každý kutil. Tlmiče práčky nájdete tu.

Hlučný motor práčky

Ak sme vylúčili hučiace ložiská bubna, je možné, že hučí samotný motor práčky. To môže mať dve príčiny. Buď sú zlé ložiská motora, alebo vybehané uhlíky motora.

Na motor najčastejšie natečie voda, prípadne je práčka umiestnená vo vlhkom prostredí. Vtedy ložiská zhrdzavejú a sú pomerne hlučné. Ich výmena však nie je jednoduchá, hlavne kvôli nalisovanej remenici motora, ktorá môže pri vylisovaní prasknúť.

Ešte je tu jedna možnosť, a to krátke uhlíky na motore. Vtedy práčka vydáva divné zvuky ako šušťanie, pískanie a pod. Spočiatku začne práčka vynechávať žmýkanie, neskôr sa už motor ani neroztočí. Výmena uhlíkov nie je náročná, často ich však samotný výrobca nedodáva, preto nie sú ani zakreslené v návodoch ako náhradný diel. Preto je ich lepšie najskôr vybrať a porovnať použité púzdro s tým na stránke

Poškodený klinový remeň

Zvýšené hučanie práčky môže spôsobiť aj klinový remeň práčky. Po čase sa môže opotrebovať, z jednej strany sa zvykne zodrať a potom je pri otáčaní bubna hlučný. Vymeniť remeň je pre skúseného opravára chvíľková záležitosť. 

Pri výmene si treba uvedomiť, že nový remeň je vždy o čosi kratší ako pôvodný. Najčastejšie sa používajú elastické remene, ktoré je potrebné pri nasadzovaní natiahnuť aj o 4 cm. Uvádzaná dĺžka remeňa nie je skutočná, ale pracovná, t.j. remeň dosiahne túto dĺžku v našpanovanom stave.

17 názorov na “Práčka hučí pri žmýkaní”

 1. Dobrý deň.
  Mám práčku Siemens WM12A26MBY/09, začala mi vydávať zvuky
  bubon sa veľmi jemne opiera o manžetu a vydáva pískajúci zvuk, ložiská sú dobré
  je treba vymeniť mažetu?

 2. dobrý deň.

  mám práčku awo/c 6304. prí odstreďovaní búcha. nie je to taky klasický buchot skôr také plieskanie gumy. tlmiče som vymenil ale aj napriek tomu mám pocit že bubon hovorovo povedané lieta. ako zistím či sú pružiny v poriadku? alebo čo môže byť pokazené? Vopred Ďakujem za odpoveď.

 3. Dobry den, mame 5-6 rocnu whirlpool z predu plnenu a pri zmykani hucala uz posledne dni ako lietadlo..kym som to vsak zacal riesit uz je asi neskoro.. tesne pred ukoncenim cyklu buchot trepot a zrazu ticho…motor sa tocit ostal no bubon uz nie..prve co ma napadlo, ze remen roztrhalo..po vsetkom som pracku odtiahol.. remen tam bol v vcelku no spadol..skusil som ho dat naspat a zapnut len na zmykaci program no po minute a 2 otackach bubna spadol..je mozne ze oprava moze byt “len” lozisko a novy remen? Co to moze stat?? Kupili sme novu no so starou sme boli spokojny tak ak by za nejake drobne este mohla posluzit niekomu v rpdine tak skoda by jej bolo na smetisku.. Whirlpool awsc 61200

 4. Dobrý deň, chcem sa spýtať, mám práčku značky Beko a hneď pri prvom použití konkrétne pri žmíkaní práčka začala príliš hučat a začne s ňou tak búchať až celá skáče po podlahe. Čo to môže byť. Kde je chyba? Práčka je čisto nová čiže je v záruke skúste mi prosím poradiť čo mám robiť. Ďakujem za odpoveď.

 5. Dobrý večer,
  mám práčku z hora plnenú značky Whirpool zo 6 tym zmyslom. Dnes som prala druhú várku prádla a už nechcela
  vypustiť vodu neźmýkala. Vyčistili sme filter boli v ňom úlomky niečoho hrdzavého potom chvílu išla ale teraz
  ukazuje len 30 stupňov a 60 stupňov čo mám robiť budem rad ak mi poradíte.
  Ďakujem

 6. Kvetoslava Poliaková

  Dobrý deň, práčka so sušičkou Candy je hlučná pri žmýkaní. Je potrebné meniť aj celý bubon. Ďakujem.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Nákupný košík
Návrat hore