Prepínač na sporák Amica

Prepínač na sporák Amica

Medzi najviac kazové súčiastky na sporákoch okrem ohrievacích telies patria prepínače funkcíí na rúru. Prechádza cez ne veľký prúd, ktorý spôsobuje jednak zahrievanie kontaktov a zároveň pri nekvalitných materiáloch prepínačov aj ich roztavenie. Výmena prepínača si už vyžaduje kvalifikovaného odborníka – elektrikára, ktorý si s výmenou zase celkom ľahko poradí. 

Chybu prepínača na rúre zistíme podľa toho, že rúra nehreje napriek tomu, že ohrievacie telesá sú dobré a rovnako sme predtým zmerali okruh termostatu. Často sa roztavené kontakty dajú vidieť už na prvý pohľad. Pri výmene dávame pozor na správne poradie zapojených vodičov, malá nepozornosť spôsobí dosť veľký problém, ak sa pomýlime. Servisné návody často zapojenie neuvádzajú a tak sa ťažko dopátrame k správnemu zapojeniu. 

roztavený prepínač sporáku Amica

Na sporáky značiek ako Beko dodávame originálne prepínače dodávané od výrobcu spotrebičov, takže sa zapájajú úplne rovnako. Treba si len dať pozor na káble a dutinky, aby neboli po zatlačení do kontaktov voľné, mohli by sa opäť v krátkom čase vznikom prechodového odporu roztaviť.

Pôvodné prepínače na sporákoch značky Amica sa už nahradzujú novými typmi. Dôvod je jednoduchý, lacné celoplastové prepínače sa rýchlo roztavili hlavne pri kontaktoch, cez ktoré prechádza najväčší prúd. 

Nové typy sú už kvalitné s kovovou oskou, ktoré by mali vydržať podstatne dlhšiu prevádzkovú dobu. Vyrába ich známy španielsky výrobca Gottak alebo taliansky Dreefs.

Zapojenie prepínača Amica

Každý prepínač zvykne mať všetky konektory očíslované. Vtedy je prepojenie káblov jednoduché, postupujeme podľa čísel na starom a rovnako novom prepínači. Väčšinou sú v rovnakom poradí. Pred každou výmenou prepínača však každopádne odporúčam odfotiť si pôvodné zapojenie. Stane sa, že nejaký ten kábel zabudneme a neskôr už bude problém nájsť, kde bol umiestnený.

Na prepínačoch, na ktorých je umiestnený aj termostat, je zapojenie trochu iné, preto uvádzam obrázok, ako má byť zapojený štvor aj päť-polohový. Štvorpolohový nemá funkciu grilu, preto má o jednu polohu menej.

Zapojenie 4-polohového prepínača Gottak

Štvor-polohový prepínač má o jeden kontakt menej, farba káblov nie je vždy rovnaká, v tom prípade treba pozrieť, na ktoré kontakty sú pripojené pôvodné káble.

Zapojenie prepínača sporáka Amica
zapojenie prepínača Amica sporák

Zapojenie 5-polohového prepínača Gottak

Päť-polohový prepínač má zvyčajne rovnaké poradie kontaktov ako na pôvodnom prepínači.

Zapojenie 5 polohového prepínača Amica

Ostatné 6, 7, 10 a 11 polohové prepínače sú očíslované, takže zapojenie nebude problém.

4 názory na “Prepínač na sporák Amica”

  1. Jozef Jendrisek

    Dobry den, ja som od vas kupil prepinac na elektricky sporak indesit K3C55/R 8 polohovy a chcel by som vas poprosit ci nemate schemu zapojenia, myslim kabliky podla farebneho oznacenia ako u prepinacov Gottak.

    1. Darina Polyakova

      Dobrý deň mam Amiku,presný typ neviem,darmo nastavím na 50stupňov, stále hreje naplno.Mohli by ste mi poradiť včom bude problem,na termostate pri ručnom točení kontrolka zhasína,ale ďalej hreje

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Nákupný košík
Návrat hore