Škvrny na prádle po praní

Škvrny na prádle po praní

Škvrny, fľaky na oblečení po praní – dosť častý problém po vypraní bielizne. Poznáte to, ak ste tu. Dáte vyprať prádlo a po vypraní ho vyberiete fľakaté.

V prvom rade si treba všimnúť, či sú škvrny tmavé hrdzavé, prípadne mastné. To by ukazovalo na problém s ložiskami. Ak tesniaci krúžok, gufero na práčke povolí, začne počas prania prepúšťať mazivo alebo až hrdzu do bubna práčky. To sa deje počas celého cyklu prania, takže fľaky zostanú na prádle aj po vypratí. Pomôže len výmena gufera a ložísk.

Častejší prípad je, keď sa na prádle objavujú svetlé, biele škvrny.  Vtedy je dobré prečistiť práčku pomocou odmasťovacieho prostriedku. Ak má práčka program pre čistenie, tento pustite spolu s prípravkom. Ocot, sódu bikarbónu či kyselinu citrónovú, ako radia mnohí “odborníci“, by som do práčky osobne nedával, to môže narobiť viacej škody na všetkých gumených častiach práčky ako aj na dieloch, ktoré majú zostať namazané, ako gufero či motorček čerpadla.

Ďalšou z príčin môže byť nekvalitná aviváž. Ak sa objavia škvrny aj bez aviváže, problém bude v pracom prášku. To sa pred pár rokmi nestávalo, pretože prášky obsahovali fosfáty. Z ekologických dôvodov však  museli výrobcovia upustiť od pridávania fosfátov do práškov. Tie nahradili enzýmy. Je ich viacero druhov, viac o nich napríklad u výrobcu Biotech. A tieto enzýmy sú aj príčinou škvŕn na prádle. Čím viac ich pridáme, tým viac fľakov nám to urobí. Hoci aj keď postupujete podľa dávkovania prášku na balení, nie vždy viete odhadnúť tvrdosť vody, zloženie a aj množstvo prádla. Preto moje odporúčanie: menej je niekedy pre čistú bielizeň viac. Použite polovičné dávky prášku a nájdete pomer medzi čistým prádlom a prádlom, na ktorom sa už objavujú škvrny. 

Prípadne ak máte iné skúsenosti, napíšte.

2 názory na “Škvrny na prádle po praní”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Nákupný košík
Návrat hore