Umývačka riadu tečie spod dverí

Umývačka riadu tečie

Našli ste si pod umývačkou riadu vodu? Tečie vám spod umývačky voda? Alebo sa umývačka riadu nespustí a počuť len niečo hučať? Pozrime sa na možné príčiny pokazenej umývačky riadu, alebo ako ju zvyknú niektorí nesprávne nazývať  “myčka” riadu.

 

Umývačka tečie spod predných dverí

Ak nájdeme vodu vpredu pod umývačkou riadu po umytí alebo počas umývania, pravdepodobne pretiekla táto voda okolo dverí. Príčin pretečenia môže byť viacero.

  • poškodené je predné tesnenie dverí, čo sa dá jednoducho skontrolovať
  • oveľa častejšie je to poškodením spodného ramena umývačky. Hlavne sa to stáva pri značkách Beko či Whirlpool, kedy sa spodné rameno, ktoré sa skladá z dvoch častí a je teplom zvarené, že sa rozlepí a voda už nestrieka cez trysky na to určené, ale cez rozlepenú časť začne striekať na dvere umývačky, kde už tlaku vody nezabráni ani tesnenie. Potom vodu nájdeme vpredu pod prednými dverami umývačky.
  • použitie nesprávneho umývacieho prostriedku, alebo rôznych čistiacich prostriedkov do umývačiek môžu spôsobiť veľa peny, ktoré pretečie cez dvere
  • zriedkavejšia príčina je pretečenie umývačky, čo sa mohlo stať hlavne pri starších modeloch, kde ešte nebola vstavaná dokonalejšia ochrana proti pretečeniu. Je to spôsobené najčastešie upchatím odtoku, hladinového spínača alebo nefunkčným vypúšťacím čerpadlom 

Umývačka sa nespustí, počuť len niečo hučať

Umývačka môže vypisovať chybu, napr. F01 a podobne. Jediné, čo na umývačke funguje je vypúšťacie čerpadlo, ktoré sa väčšinou nedá vypnúť.

  • jednou z príčin je zistená voda pod umývačkou. Túto však nevidíme, keďže umývačka má na spodku samostatnú nádobu s hladinovým spínačom, do ktorej keď natečie voda, hladinový spínač všetky funkcie umývačky vypne a spustí vypúšťacie čerpadlo. Je to ochrana pred tým, aby ste nemali vytopenú kuchyňu. To je aj jedným z dôvodov, prečo vymeniť starší model umývačky za nový. Nové modely už majú pokrokovejšiu kontrolu vody a vytopenie je viac menej nemožné, aj keď stať sa to môže.
  • je možné, že je upchatý snímač hladiny vody, prípadne je nefunkčný, po zistení tejto závady sa umývačka prepne do poruchového módu a pomôže len zavolať servis
  • skontrolujte ešte pripojovacie hadice, či okolo nich nekvapká voda, ktorá môže natiecť naspäť pod umývačku
  • samozrejme môže byť príčin viacero a dosť záleží aj od značky, kde to má každá zabezpečené inak

2 názory na “Umývačka riadu tečie”

  1. Chcem sa spýtať na umývačku beko netesnia mi dvere ,ako sa šteluje zámok dverí, pri výmene pružiny a lanka musím vymeniť na obidvoch stranách ďakujem za pomoc s pozdravom Peter

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Nákupný košík
Návrat hore